پژوهشسرای درسی فقیهی

پژوهشسرای درسی مرکز ارائه درس پژوهی مقطع ابتدایی , طرح درس روزانه پایه اول تا نهم , پاورپوینت آماده, مقالات پژوهشی , پروژه دانشجویی , اقدام پژوهی معلمان , طرح جابر و کرامت, پروپوزال آماده, مقاله بیس پایان نامه و نمونه سوالات

درس پژوهی جمع و تفریق کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی

درس پژوهی جمع و تفریق کسر ها

بسته ای ویژه و منطبق با آخرین شیوه نامه تدوین درس پژوهی مقطع ابتدایی را با موضوع درس پژوهی جمع و تفریق کسرها پایه چهارم ابتدایی در اواخر سال 1397 و اوایل سال 1398 در پژوهشسرای درسی تدوین کرده ایم که همکاران پایه چهارم بتوانند با دانلود کردن این مجموعه جدید و کامل از آن برای ایده گرفتن و الگو گرفتن یا حتی ارائه استفاده نمایند.

این مجموعه در فرمت فایل ورد و قابل ویرایش و مختص سالتحصیلی 97-98 تنظیم شده است و عملا در هیج سایتی یا کانال تلگرامی نخواهید توانست مشابه یا عین این فایل را پیدا کنید.

به خاطر حمایت از حقوق محققان و پژوهشگرانی که در تنظیم این مجموعه کمک کرده اند امیدواریم هیچ کس به خودش اجازه ندهد این مجموعه را دانلود کرده و به غیر بفروش چرا که اینکار عرفا و شرعا و قانونا مجاز نمیباشد

جهت دانلود و استفاده از فایل درس پژوهی جمع و تفریق کسرها پایه چهارم ابتدایی روی دکمه زیر کلیک نمایید.

برای دانلود کلیک کنید

عنوان درس پژوهی : جمع و تفریق کسر ها پایه چهارم ابتدایی

نام و نام خانوادگي اعضاي گروه درس پژوهی پایه چهارم برای درس جمع و تفریق کسر ها

مدیریت : نام مدیر گروه درس پژوهی جمع و تفریق کسر ها پایه چهارم درج شود

اعضای گروه : نام اعضای گروه درس پژوهی جمع و تفریق کسرها پایه چهارم درج شوند

فیلمبردار و صفحه آرا : نام فیلمبردار و صفحه آرا در اینجا درج شوند

 تاريخ ارائه گزارش درس پژوهي 

سال تحصيلي 98-1397

برای دانلود کلیک کنید

فهرست مطالب این بسته پژوهشی درسی در مورد جمع و تفریق کسرها پایه چهارم

لیست فهرست مطالب این فایل ورد و قابل ویرایش درس پژوهی جمع و تفریق کسرها پایه چهارم به شرح زیر میباشد

چکیده 1

فصل اول.. 2

مقدمه. 3

تعیین مساله و انتخاب موضوع. 3

بیان ضرورت و اهمیت پرداختن به موضوع از طریق درس پژوهی.. 4

تشریح ویژگی ها و شرایط خاص مسئله. 5

جدید و علمی بودن مسئله. 5

چالش بر انگیز بودن مسئله ی انتخاب شده 6

فصل دوم. 7

تعیین راهکارها در راستای حل مسئله. 8

بیان دلیل راهکار انتخابی.. 8

گروه بندی بدون تعیین سرگروه و با توجه به سبک های شناختی.. 8

توجه به تفاوت های فردی.. 9

معنادار کردن یادگیری.. 9

توجه به عوامل انگیزشی و نگرشی.. 10

همراه نمودن دانش آموزان در ساخت وسایل و دست سازه های آموزشی.. 10

روش های نوین تدریس.... 11

تداعی معنا (تصویر سازی ذهنی) 11

بهره گیری از ارزشیابی به عنوان تدریس.... 12

تعیین فعالیت های متناسب با راه کار 12

تعیین نقش و وظایف اعضا 12

استفاده از افراد پایه ی پایین تر و بالاتر در انتخاب اعضای تیم.. 13

برنامه تشکیل جلسات... 13

مشخصات کلی.. 15

جدول هدف گذاری بر اساس سند ملی.. 15

طراحی آموزشی بر اساس الگوهی پیش سازمان دهنده (اجرای اول) 17

فصل سوم. 20

ارائه درس (شماره 1) 21

فصل چهارم. 23

مراحل درس پژوهی.. 25

تعیین نقش و وظایف اعضا 26

فصل چهارم. 31

ارائه درس شماره (2) نظام یاددهی و یادگیری طرح درس و درس پژوهی چهارم ابتدایی. 32

میزان تحقق اهداف... 33

پیشنهادات... 33

محدودیت های پژوهش.... 33

منابع.. 34

پیوست ها 35

برای دانلود کلیک کنید

فصل اول

مقدمه –تبین مساله

اهمیت وضرورت مساله

سوالات پژوهشی

فصل دوم

برنامه ریزی درس پژوهی

(فرایند درس پژوهی

طراحی آموزشی1 )

فصل سوم

کیفیت اجرا1

اجرا وباز اندیشی 1

ارائه درس (شماره 1) : مشخصات کلی

موضوع: جمع کسر ها با مخرج نابرابر

نام درس: ریاضی

صفحات کتاب درسی:

دبستان: .....

پایه: چهارم  . ابتدایی

جنسیت: مختلط

نام و نام خانوادگی مجری: ....

روش های تدریس: پرسش و پاسخ، گروهی

تاریخ اجرا اول:

 

کلاس

نام درس

عنوان درس

وضعیت

هدف کلی

وسایل کمک  آموزشی

چهارم

ریاضی

کسر

گروهی (موضوع واحد)

فراگیر باید قادر باشد جمع و تفریق کسر ها و پاسخ را بدست آورد.

طلق - پاورپوینت

چهارم

ریاضی

جمع کسر ها با مخرج نابرابر

فراگیر باید قادر باشد به صورت گسترده نویسی و از طریق شکل جمع کسر ها را انجام دهد.

 

 

 

 

 

 

جدول هدف گذاری بر اساس سند ملی

 

خود

خلق

خلقت

خدا

تفکر

تفکر در مورد دانستنی های کسر

اندیشیدن در مورد توانایی های دیگران و چگونگی جمع و تفریق کسر ها

فکر کردن در مورد توانایی های دیگران و چگونگی انجام عمل جمع و تفریق کسر ها

اندیشیدن در مورد چگونگی انجام درس و چگونه می توان از این روش استفاده کرد و خدا نیز چگونه به کار برده است.

ایمان

ایمان و باور داشتن به انجام درس

علاقه به استفاده از عمل جمع و تفریق کسر ها

علاقه به استفاده از جمع و تفریق کسر ها در محاسبه های مربوط به محیط بیرون و طبیعت

ایمان داشتن به اینکه می توانم عمل جمع و تفریق کسر ها انجام دهم.

علم

آگاهی از عمل جمع و تفریق کسر ها و چگونگی انجام آن

آگاهی و اطلاع از کاربرد درس در زندگی روزمره

درک و آگاهی از ضرب آفریده های خداوند در طبیعت

درک و آگاهی نسبت به توانایی جمع و تفریق کسر ها به عنوان نعمت الهی

عمل

انجام جمع و تفریق کسر ها

کمک و همکاری با سایر همکلاسی ها در انجام عمل جمع و تفریق کسر

جمع موارد مختلف با مخرج نابرابر مانند کاشتن دانه و برداشت چندین برابر

چند برابر شدن اجر و پاداش الهی به عنوان یک موهبت الهی

اخلاق

تعهد و رعایت قوانین کلاس و کار گروهی

ارزش نهادن به کار دیگران و التزام به راهنمایی افراد

توجه به قاعده ی درس در موارد مختلف زندگی روزمره

ارزش نهادن به جمع و تفریق کسر ها در موارد مختلف

طراحی آموزشی بر اساس الگوهی پیش سازمان دهنده (اجرای اول)

طرح درس شماره یک

مراحل ارائه

شرحی از فعالیت معلم

نحوه انجام فعالیت

نحوه ارزشیابی

روش تدریس

وسایل مورد نیاز

زمان

فعالیت های آغازین

با یاد و نام خدا و سلام و احوالپرسی بررسی وضعیت روحی و روانی و حضور و غیاب و پرسش و پاسخ

فردی

 

تفاهمی

پرسش و پاسخ

 

1 دقیقه

ایجاد انگیزه

بالا بردن قدرت استدلال دانش آموزان با استفاده از شیوه ی مناسب- علاقه مند کردن دانش آموزان به درس ریاضی و بیان موارد کاربرد جمع و تفریق کسر ها و توجه دادن آنها به اهداف درس

گروهی

شفاهی

توضیحی

 

2 دقیقه

ارزشیابی آغازین

به دانش آموزان پایه چهارم تعدادی برگه که از قبل سؤالاتی نوشته شده می دهیم تا به سؤالات پاسخ دهند و هم گروهی ها آنها را تصحیح کنند. به همین صورت یک سری سؤال به صورت کار برگه ها داده می شود از درس های قبل که پاسخ بدهند و توسط هم گروهی تصحیح شود

فردی- گروهی

تصویری- کلامی

کار گروهی

برگه های سؤال

6 دقیقه

نظام یاددهی و یادگیری

- همزمان با مشغول شدن دانش آموزان پایه چهارم به انجام درس

- برای دانش آموزان پایه چهارم مروری بر دروس قبل کرده.

- پس از آموزش به صورت کلامی، از دانش آموزان خواسته می شود فعالیت ها را انجام دهند.

- بعد از بررسی فعالیت های انجام شده توسط دانش آموزان از آنها خواسته می شود تمرین های کار در کلاس هم به صورت گروهی انجام دهند.

- بعد از انجام کار در کلاس برای تقویت یادگیری دانش آموزان از پاورپوینت طراحی شده استفاده می شود و با پرسش و پاسخ، چگونگی انجام این درس را به صورت تصویری و کلامی آموزش می دهیم.

فردی - گروهی

تصویری – دست ورزی - کلامی

مشاهده ای و پرسش و پاسخ

تصاویر طراحی شده

30 دقیقه

جمع بندی و نتیجه گیری

پس از نظارت بر کار دانش آموزان پایه چهارم از گروه ها خواسته می شود که با مشورت هم گروهی های خود چگونگی انجام عمل جمع  و تفریق کسرها، توجه به فعالیت های انجام شده را با راهنمایی سرگروه انجام دهند.

گروهی

کلامی (شفاهی)

 

 

2 دقیقه

ارزشیابی پایانی

با استفاده از کارت های آموزشی از دانش آموزان خواسته می شود که جمع و تفریق کسر ها پیدا کنند.

فردی

عملکردی

اکتشافی

اشکال طراحی شده

3 دقیقه

نظام تکلیف دهی

از دانش آموزان خواسته می شود، تا برای جلسه ی بعد با توجه به کاربرد جمع و تفریق کسر ها شکل بسازند.

 

 

توضیحی

 

1 دقیقه

 

 

 

فصل چهارم

 

 

 

 

باز اندیشی 1

طرح درس اصلاح شده 2

فرایند درس پژوهی

 

 

 

 

 

ارایه پیشنهادات جهت تکمیل یا اصلاح طرح:(جلسه توجیهی اول)

بعداز ارائه تدریس اول  در جلسه توجیهی که به منظور نقد وبرسی تدریس اول برگزار گردید مهمترین نکات مثبت ومنفی تدریس که بهتر بود در ارائه تدریس دوم به آن عمل شود به شرح زیر می باشد.

نقاط مثبت:

1-تسلط کامل در کلاس درس.

2-اعتماد به نفس در اجرای درس.

3-شیوه بیان خوب و رسا.

نقاط منفی 

1-عدم استفاده از وسایل کمک آموزشی متنوع .

2-زمان بندی حفظ نشد(ارزشیابی قبل از تدریس خیلی طو لانی شد).

3-درتدریس جمع و تفریق کسر ها پایه چهارم به شکل مستطیل اشاره نشد.

4-قبل از شروع تدریس دلیل اینکه چرا چند نفر از دانش آموزان چهارم حضور داشتند .

5-بهتر است در هر گروه پسر و دختر مشترک باشد.

6-نگاه به یک طرف کلاس بود.

7-فعالیت کار در کلاس انجام نشد .

8-بیشتر از دانش آموزان داوطلبانه سوال میشد.

9-از روش مجسم خوب استفاده نشد .

10-شکل کشیده شده نه مربع بود و نه مستطیل.

11-مشارکت دانش آموزان کم بود .

12-روش نوین استفاده شود (پاور پوینت یا روش تدریس برتر).

مراحل درس پژوهی

 تبیین مساله و انتخاب موضوع درس پژوهی جمع و تفریق کسرها پایه چهارم

با توجه به اینکه دانش آموزان پایه چهارم در فهم و درک جمع و تفریق کسر ها اشکال داشتند و درک این موضوع درس برایشان دشوار بود تصمیم گرفته شد که این موضوع را برای درس گروهی انتخاب کنیم.

 

الزامات تبیین مساله

- دانش آموزان در انجام فعالیت های کتاب دچار اشکال بودند و تعدادی از آنها نمی توانستند به خوبی پاسخ دهند.

- در ارزشیابی که از دانش آموزان به عمل آمد در پاسخ گویی به اینگونه مسائل اشکال داشتند.

برای دانلود کلیک کنید

برنامه ریزی درس پژوهی

اهداف درس پژوهی پایه چهارم

1- دانش آموزان می توانند در جمع کسر ها از مهارت کلاسی استفاده کنند و سپس آن را تصویری کرده به عنوان نمونه جمع حاصل از یک سوم با یک چهارم را نشان دهند.

2- فعالیت دست ورزی را انجام داده تا به سطح مورد نظر برسند.

3- با استفاده از رسم شکل اندازه مساحت هر چهار ضلعی را محاسبه کنند و حاصل را بیان نمایند. (تصویری)

4- نحوه ی محاسبه جمع دو عدد مخلوط را توضیح دهند تا قدرت ارتباط کلامی و توانایی استدلال آن ها بالا رود.

 

 

تعیین نقش و وظایف اعضا

در جلسه ای که در روز ....... برگزار گردید وظایف اعضای گروه به شرح ذیل مشخص گردید.

همچنین سایر فعالیت ها همچون ساخت دست سازه ها، تدوین طرح درس، تایپ و ... با مشارکت تمامی اعضای گروه انجام خواهد گرفت.

طرح درس

 نام معلم:                نام مدرسه:                  نام کلاس:                    تاریخ ارائه درس:

عنوان موضوع : جمع و تفریــق کسر ها        تعداد دانش آموز:               مدت:

الگوی تدریس:تفکر استقرایی                     روش تدریس : پرسش وپاسخ-مکاشفه ای

کاغذ رنگی -  مقوای سفید - طلق شفاف – گچ پاک کن – تخته سیاه

وسایل وموادآموزشی

دانش آموزان با جمع و تفریق کسرها آشنا می شوند

هدفهای کلی درس

دانش آموزان مفهوم کسرها را درک می کنند -از شکلهای مختلف برای جمع و تفریق کسرها  استفاده می کنند -دانش آموزان می توانند:یک کسر نا مساوی برای کسر داده بنویسند- بتوانند برای جمع دو کسر شکل بکشند-چگونه نوشتن وانجام تفریق کسر را بیان کنند

اهداف شناختی

بتوانند شکل یک کسر را روی کاغذ رسم کنند– کاغذی را طوری تا کنند که نشان دهنده کسر نا مساوی باشد –بتوانند از اعداد بزرگتر در نوشتن جمع و تفریق کسرها نیز استفاده کنند

اهداف مهارتی

مدت (دقیقه)

آموخته های خود را در زندگی روز مره به کار می گیرند- به جمع و تفریق کردن کسرها علاقه مند می شوند- بتوانند مثالی برای جمع یا تفریق کسرها در زندگی شان بیان کنند

اهداف نگرشی

5

سلام واحوال پرسی با دانش آموزان-حضور وغیاب – رسیدگی به  وضعیت روحی وجسمی دانش آموزان- در مرحله ایجاد انگیزه داستانی بدین صورت تعریف می کنیم: مادر علی ومریم کیکی برای آنها پخته بود .کیک را از  کمتر از وسط برید وصفش را به علی ونصف کمتر دیگرش را به مریم داد.علی ومریم کیک هایشان را نیم کردند تا نیم دیگر را فردای آن روز بخورند

آمادگی وایجاد انگیزه

10

کسر یک دوم را در دو شکل متفاوت نشان دهید – برای کسرهای کوچکتر ،مساوی وبزرگتر از واحد مثال بنویسید

ارزشیابی ورودی(تشخیصی)

20

کاغذی را که در آن دایره کشیده ام یک دوم آن را رنگ کرده ام در تخته سیاه نصب می کنم واز دانش آموزان می پرسم این شکل چه کسری را نشان می دهد؟می گویند یک دوم بعد زیر آن می نویسم یک دوم.بعد یک طلق شفاف را که روی آن یک خط کشیده ام  روی کاغذ در تخته سیاه نصب می کنم بطوریکه دایره را به 4 قسمت مساوی تقسیم کند وکسر دو چهارم را نشان دهدو دانش آموزان ببینند.بعد از آنها می پرسم حالا شکل چه کسری را نشان می دهد می گویند دو چهارم.بعد جلوی کسری که یک دوم نوشته ام دو چهارم را می نویسم بعد می پرسم آیا مقدار رنگی بیشتر شده؟جواب :نه سوال می کنم آیا مقدار رنگی کمتر شد؟جوب :نه پس مقداررنگی همان است .پس یک دوم برابر دو چهارم است بعد از دانش آموزان می خواهم یک ورق کاغذ بردارند وتا کنند وبعد نصف آن را هاشور بزنند تا کسر یک دوم  را نشان بدهد. بعد از روی قسمت تاشده دوبار تا کنند تا کسر دو چهارم را نشان بدهد.بدین طریق دانش آموزان خودشان بصورت عملی مفهوم کسر مساوی را درک می کنند بعداز دانش آموزان  می پرسم چطوری یک دوم به دو چهارم تبدیل می شوداگر روش تبدیل را یک دانش اموز گفت او را تشویق میکنندو توضیح می دهم که صورت ومخرج کسر را به عدد 2 ضرب کرده ایم تا یک دو چهارم بدست آمد.

ارائه درس

5

برای هر کسری می توان یک کسر مساوی نوشت .در نوشتن جمع و تفریق کسر ابتدا باید مخرج مشترک پیدا کنیم که حاصل تقسیم مخرج مشترک بر هر یک از مخرج کسر ها عدد صحیح باشد , آنگاه میتوانیم صورت کسر ها را با همدیگر جمع یا تفریق کنیم

جمع بندی ونتیجه گیری

5

چند نمونه جمع یا تفریق کسر روی تخته سیاه نوشته واز یکی دو نفردانش آموز می خواهم که حاصل جمع کردن یا تفریق کردن کسرهای فوق را  بنویسند.

ارزشیابی پایانی

5

.بعد چند کسر را روی تخته سیاه نوشته واز آنها میخواهم تا در دفتر ریاضی بنویسند ودر خانه آنها را با هم جمع یا تفریق کرده و بنویسند.

تعیین تکلیف

15 Apr 2019

لیست فایل های دانلودی

برای مشاهده لیست فایل ها و دانلود آنها روی این دکمه کلیک کنید

سایت فرهنگیان

سایت تخصصی پژوهش سرای دانش آموزی و درسی بعد از سالها فعالیت  با سبک و سیاق جدید شروع به فعالیت کرده و سرفصل ها و اهداف جدیدی را در دستور کار خود قرار داده است.

مهمترین اهداف و زمینه فعالیت سایت پژوهشسرای درسی دکتر فقیهی در این مرحله تهیه و تدوین فایل های تخصصی ویژه فرهنگیان خواهد بود تا از این طریق بتوانیم به همکاران فرهنگی عزیز از سراسر کشور کمک کنیم تا علاوه بر راحتی و صرف زمان کمتر بتوانند با کیفیت بالاتری به شغل شریف معلمی ادامه بپردازند.

لیست فایل های دانلودی

برای مشاهده لیست فایل ها و دانلود آنها روی این دکمه کلیک کنید

درس پژوهی سرگذشت دانه

درس پژوهی بازیافت

درس پژوهی بی مهره ها

درس پژوهی با موضوع تقارن

درس پژوهی تقارن

درس پژوهی تقارن مرکزی

درس پژوهی شگفتی های برگ

درس پژوهی لایه های زمین

درس پژوهی مساحت لوزی

درس پژوهی مساحت لوزی پنجم

درس پژوهی پایه چهارم

درس پژوهی املا

درس پژوهی انشا

درس پژوهی اهرم ها

درس پژوهی ادبیات

درس پژوهی تساوی کسرها

درس پژوهی تقسیم فرایندی

درس پژوهی تقسیم کسر پنجم

درس پژوهی تبدیل واحد ها

درس پژوهی تناسب

درس پژوهی نیرو

درس پژوهی نشانه ای

درس پژوهی مساحت دایره

درس پژوهی محیط دایره

درس پژوهی مطالعات ششم

درس پژوهی مقایسه کسرها

مدرسه خرگوش ها

درس پژوهی مطالعات چهارم

سوالات دوره ضمن خدمت مدیریت بحران

لیست فایل های دانلودی

برای مشاهده لیست فایل ها و دانلود آنها روی این دکمه کلیک کنید

سوالات استخدامی آموزش و پرورش

نمونه سوالات آینده پژوهی

دانلود سوالات آزمون ضمن خدمت انتصاب و انتخاب مدیران مدارس در سال 98

نمونه سوال ضمن خدمت فرهنگیان

سوالات ضمن خدمت

کارنمای فرهنگیان

links

خبر نامه

لیست فایل های دانلودی

برای مشاهده لیست فایل ها و دانلود آنها روی این دکمه کلیک کنید

This website was built using N.nu - try it yourself for free.    (Click here to renew the premium)(info & kontakt)